Shkencëtarët: “Mund ta ndalojmë vdekjen”?!

PUBLIKUAR

v_6039

Shkencëtarët në SHBA-s kanë habitur botën duke deklaruar se janë gati të provojnë një eksperiment tek njeriu i cili mund të rezultoi i suksesshëm për sa i përket shpëtimit nga vdekja. Edhe pse duket shumë e pamundur, sipas asaj që deklarohet, edhe shkencëtarët e tjerë e kanë mbështetur këtë version.

Sipas asaj që raporton BBC, shkencëtari i cili është gati të të provoj këtë eksperiment dhe që jep siguri të lartë është David Robson nga Universiteti i Marylandit. Sipas tij, procedura radikale që përfshin zëvendësimin e gjakut të pacientit me ujë të ftohtë të kripur mund të sjellë në jetë njerëzit që janë në prag të vdekjes.

I tërë procesi nënkupton kullimin e gjakut nga trupi dhe uljen e temperaturës trupore mbi 20 gradë Celsius më poshtë temperaturës normale trupore. Pastaj gjaku përsëri “pompohet” dhe trupi gradualisht bëhet më i ngrohtë. Kur temperatura e trupit arrin në 30 gradë, zemra menjëherë punon.

“Ai nuk po e tepron aspak”- thotë kolegu i tij, Samuel Tisherman. Sipas tij, eksperimentet me shtazë kanë treguar se është e mundur për të mbajtur trupin në “gjendje të pezulluar” për disa orë.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

7 Vëllezërit Center paisen me çertifikatë:*ISO 22000, garantuese e kualitetit dhe cilësisë së ushqimit

7 Vëllezërit Center me pronar Fadil Sopa janë paisur me çertifikatë:*ISO 22000 : 2018*...

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...