Shitet “fantazma e zezë”, Dodge Hemi Challenger R/T SE që dominoi rrugëve të Detroitit

PUBLIKUAR

Dodge Challenger, që fitoi statusin e legjendës falë fitoreve në garat e rrugëve në Detroit që zhvilloheshin gjatë natës, është nxjerr në shitje.

Fjala është për modelin Dodge Hemi Challenger R/T SE i prodhuar në vitin 1970, që është i njohur si Black Ghost, transmeton Telegrafi.

Njihej si vetura e pamposhtur në garat e rrugëve që ndodhnin në të 70-at në Detroit.

Edhe pse pronari i veturës prej kohësh ishte mister për opinionin, së fundmi u zbulua se ishte Godfrey Quails.

Ai gjatë ditës punonte si polic në Detroit, e gjithashtu shërbeu në ushtrinë amerikane dhe u nderua me medaljen Purple Heart.

Pas rikthimit në shtëpi nga ushtria, Quails porositi veturën nga kompania Raynal Brothers Dodge në Detroit, ndërsa e mori më 5 dhjetor të vitit 1969.

Challengeri i zi kishte vijë të bardhë në bisht dhe një modifikim në kulm – Gator Grain.

Koleksionuesit do të kenë rastin ta blejnë veturën origjinale në ankand, që do të mbahet nga 12 deri më 20 maj. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Shoferi i dehur i Maserati Levante përplas super-veturën në semaforët para policisë

Filmimet tronditëse shfaqin momentin kur një shofer i dehur i një veture Maserati e...

Audi prezanton konceptin Activesphere që transformohet në pick-up

Audi Activesphere është i fundit në një seri konceptesh nga kompania gjermane, që lë...

Polestar 2: Një nga alternativat e Tesla-s në treg thuhet se ka filluar të bëhet edhe më tërheqës

Një nga alternativat më të mira të Tesla-s në treg thuhet se ka filluar...