Shikoni këtë iluzion optik dhe mësoni a kemi memorie fotografike

PUBLIKUAR

A mendoni që keni memorie më të mirë se të tjerët? Zgjidhni këtë test dhe do ta mësoni…

Shikoni këtë iluzion optik me pika të kaltra dhe të kuqe të shpërndara në dy imazhe. A po arrini të shihni cilat germa formojnë pikat e kuqe nga të dy imazhet kur bashkohen?

Nuk do të duhej të jetë aq e vështirë, mirëpo si thonë krijuesit e këtij iluzioni “Playbuzz”, vetëm një për qind e popullatës mund të shohë se për cilën germë është fjala, transmeton Telegrafi.

Kjo enigmë teston kujtesën dhe aftësinë tuaj që t’ju kujtohet fotoja me detajet e mëdha pas një periudhe të shkurtër kohore kur i shikoni.

Kjo formë e memories është më e theksuar në fëmijërinë e hershme dhe zhduket pas moshës gjashtëvjeçare dhe thuhet se praktikisht nuk ekziston te të rriturit.

Epo, nëse nuk keni mundur ta zgjidhni këtë enigmë, tregojani një fëmije më të vogël.

Nëse nuk keni një ndihmës pranë jush do t’ju zbulojmë se është shkronja “G”.

A keni arritur ta shihni shkronjën vetë? Na shkruani në komente… /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...