Shikoni këtë iluzion optik dhe mësoni a kemi memorie fotografike

PUBLIKUAR

A mendoni që keni memorie më të mirë se të tjerët? Zgjidhni këtë test dhe do ta mësoni…

Shikoni këtë iluzion optik me pika të kaltra dhe të kuqe të shpërndara në dy imazhe. A po arrini të shihni cilat germa formojnë pikat e kuqe nga të dy imazhet kur bashkohen?

Nuk do të duhej të jetë aq e vështirë, mirëpo si thonë krijuesit e këtij iluzioni “Playbuzz”, vetëm një për qind e popullatës mund të shohë se për cilën germë është fjala, transmeton Telegrafi.

Kjo enigmë teston kujtesën dhe aftësinë tuaj që t’ju kujtohet fotoja me detajet e mëdha pas një periudhe të shkurtër kohore kur i shikoni.

Kjo formë e memories është më e theksuar në fëmijërinë e hershme dhe zhduket pas moshës gjashtëvjeçare dhe thuhet se praktikisht nuk ekziston te të rriturit.

Epo, nëse nuk keni mundur ta zgjidhni këtë enigmë, tregojani një fëmije më të vogël.

Nëse nuk keni një ndihmës pranë jush do t’ju zbulojmë se është shkronja “G”.

A keni arritur ta shihni shkronjën vetë? Na shkruani në komente… /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...