Shikimi i këtyre iluzioneve optike për 30 sekonda mund të përmirësojë të parët

PUBLIKUAR

Duke shikuar këtë iluzion optik mund të përmirësojmë të parët tonë – konstatojnë shkencëtarët

Ekipi i hulumtuesve ka zbuluar që njerëzit mund të përmirësojnë të parët e vet duke shikuar iluzione të posaçme.

Derisa të jenë nën ndikimin e tyre, njerëzit mund të lexojnë shkronjat të cilat në të vërtetë nuk mund t’i shohin.

Mjafton që vetëm të uleni para kompjuterit ashtu që me maja të gishtave të dorës së shtrirë mund të prekni ekranin dhe 30 sekonda të shikoni këtë iluzion optik, transmeton Telegrafi.

 spiral GIF

Hiqni syzet nëse i bartni.

Kur të kalojë koha, shikoni fotografinë nën iluzionin dhe lexoni shkronjat.

Në 30 sekondat e ardhshëm të parët tuaj do të duhej të ishte shumë më i kthjellët dhe për këtë arsye do të mund të lexoni një rresht më shumë.

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë na tregojnë njollat e bardha në thonjtë tanë?

Nuk ka gjithmonë arsye për shqetësim Duart dhe thonjtë janë diçka që ne fillimisht i...

Duke masazhuar pika të caktuara në trup, mund të humbni peshën e tepërt

Logjika është se çdo organ i trupit tonë, nëpërmjet kanaleve të energjisë, është drejtpërdrejt...

Pse na zgjerohen bebëzat e syve kur shikojmë dikë që na pëlqen? Një shpjegim për fenomenin interesant

Pëlqimet mund të shfaqen në shumë mënyra Bebëzat e zmadhuara janë konsideruar prej kohësh një...