Shampon me katër përbërës i cili forcon flokët e dobët dhe të dëmtuar

PUBLIKUAR

Floktarët thonë që nxit rritjen e qimeve të reja

Nëse keni telashe me rënien e flokëve, floktarët sugjerojnë që të provoni shampon të përgatitur në shtëpi.

Me ndryshimin e stinëve flokët dobësohen dhe bien. Kemi pyetur floktarët profesionistë se çfarë duhet të bëjmë në këtë rast, dhe kjo është këshilla që na kanë dhënë, transmeton Telegrafi.

Nga përvoja që kemi, shumica e klientëve na kanë thënë që u bën mirë flokëve shamponi i zakonshëm i hithrave të cilit i shtohen këta katër përbërës:

▪ 1 shishe me pika AD,
▪ 100 ml panthenol të lëngshëm,
▪ 50 ml vaj ricini,
▪ 30 ml pika hithri.

Të gjithë përbërësit e sipërpërmendur hidhen në 750 ml shampon hithri, tunden mirë dhe me atë përbërje lahen flokët.

Pas një muaji do të duhej të vërenit ndryshimet në flokë.

Megjithatë, nënat dhe gjyshet tona i lanë flokët me çaj hithre. Përveç faktit që flokët e tyre rriteshin më shpejt, ato ishin edhe shumë më të shndritshme dhe më të shëndetshme.

Besohet se vaji i ullirit gjithashtu mund të kontribuojë në kujdesin më të mirë të flokëve, kështu që rekomandohet të aplikoni vaj ulliri të pastër në flokë dhe fije të paktën një orë pas larjes.

Nëse vërtet dëshironi të përmirësoni gjendjen e gjithë trupit tuaj, duke përfshirë flokët, rekomandohet të pini vitamina, veçanërisht vaj peshku, të cilin shpesh mund ta gjeni në formë kapsulash. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Kafjall përherë – këta artikuj asnjëherë

Mëngjesin duhet ta filloni me kafjall, mirëpo ndiqni paralajmërimin që disa artikuj kurrë të...

Çfarë është më mirë – autofagjia apo të hani gjithçka, por në sasi më të vogla?

“Si mund të humbas peshë më shpejt?”, është pyetja më e shpeshtë që meshkujt...

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...