Sedani elektrik EQE i Mercedes-Benz do të fillojë prej 76 mijë dollarë

PUBLIKUAR

Mercedez-Benz ka njoftuar çmimin e sedantit të tij luksoz tërësisht elektrik, EQE, dhe çuditërisht fillon nga 76 mijë dollarë. Por ndryshe nga vëllai i tij i elektrizuar EQS, ai nuk është i listuar me një çmim më të ulët se ekuivalenti i tij me energji gazi.

Sedani EQE është një sedan pak më i vogël i ndërtuar në të njëjtën platformë teknike si EQS, transmeton Telegrafi.

Automjeti u prezantua për herë të parë në fund të vitit 2021 dhe më në fund pritet të dalë në shitje në SHBA në vetëm disa javë.

Modeli lansues me rrota të pasme i EQE-s do të ketë të njëjtën paketë baterie 90kWh që fuqizon modelin bazë të EQS, për të cilin kompania thotë se do të jetë i mirë për një distancë mbresëlënëse deri në 490 kilometra – që është më pak se vlerësimi origjinal prej 659 kilometrave që kishte thënë prodhuesi i automjeteve kur njoftoi për herë të parë EV-n.

Ky EQE do të ulë ndjeshëm më pak fuqi – 288 kuaj fuqi kundrejt 516 kuaj fuqi të EQS me të gjitha rrotat.

EQE do të ofrohet në tre nivele të veshjeve – Premium, Ekskluzive dhe Pinnacle – me tre variante për veshje në varësi të madhësisë së baterisë dhe teknologjisë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...