Sedani elektrik EQE i Mercedes-Benz do të fillojë prej 76 mijë dollarë

PUBLIKUAR

Mercedez-Benz ka njoftuar çmimin e sedantit të tij luksoz tërësisht elektrik, EQE, dhe çuditërisht fillon nga 76 mijë dollarë. Por ndryshe nga vëllai i tij i elektrizuar EQS, ai nuk është i listuar me një çmim më të ulët se ekuivalenti i tij me energji gazi.

Sedani EQE është një sedan pak më i vogël i ndërtuar në të njëjtën platformë teknike si EQS, transmeton Telegrafi.

Automjeti u prezantua për herë të parë në fund të vitit 2021 dhe më në fund pritet të dalë në shitje në SHBA në vetëm disa javë.

Modeli lansues me rrota të pasme i EQE-s do të ketë të njëjtën paketë baterie 90kWh që fuqizon modelin bazë të EQS, për të cilin kompania thotë se do të jetë i mirë për një distancë mbresëlënëse deri në 490 kilometra – që është më pak se vlerësimi origjinal prej 659 kilometrave që kishte thënë prodhuesi i automjeteve kur njoftoi për herë të parë EV-n.

Ky EQE do të ulë ndjeshëm më pak fuqi – 288 kuaj fuqi kundrejt 516 kuaj fuqi të EQS me të gjitha rrotat.

EQE do të ofrohet në tre nivele të veshjeve – Premium, Ekskluzive dhe Pinnacle – me tre variante për veshje në varësi të madhësisë së baterisë dhe teknologjisë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Jeep kërkon ndihmë nga njerëzit për ta emëruar makinën Wagoneer S – personit që i zgjidhet ideja do t’i jepet shpërblimi i madh

Jeep ka rrugës një Wagoneer elektrik. Kompania e prezantoi modelin dhe disa të tjerë...

Veturat më hidrogjen çdo herë e më të kërkuara, Hyperion XP-1 me 2.000 kuaj-fuqi – me një rezervuar mund të përshkojë 1.600 kilometra

Ju kujtohet Hyperion XP-1, vetura me hidrogjen që pushtoi ballinat e gazetave në gusht...

Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

Segmenti i SUV-ve premium është mbushur me rivalë, e një prej lojtarëve të rinj...