Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

PUBLIKUAR

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është një çështje pak e komplikuar.

Kjo për faktin se ekziston një listë faktorësh që mund të ndikojnë në kohën e nevojshme për të rimbushur baterinë e makinës.

Një bateri më e madhe në përgjithësi do të marrë më shumë kohë për t’u mbushur se një bateri më e vogël, duke qenë të gjitha të njëjta.

Temperaturat shtesë të nxehta ose të ftohta gjithashtu mund të ndikojnë në kohën e mbushjes, përcjell Telegrafi.

Por, në përgjithësi, përcaktuesi më i madh i shpejtësisë së karikimit është burimi juaj i energjisë: nga vjen energjia e destinuar për paketën e baterisë së një automjeti.

Prodhuesi i makinave pretendon se Tesla Model S mund të shtojë 200 milje (rreth 320 kilometra) distancë në vetëm 15 minuta duke përdorur një nga supermbushësit më të fuqishëm të kompanisë.

Modeli 3 dhe X mund të shtojnë 175 milje (rreth 280 kilometra) në 15 minuta me një Supercharger dhe Tesla Model Y mund të shtojë 162 milje (260 kilometra) në 15 minuta.

Gama e automjeteve Tesla ndryshon në bazë të modelit, por ato mesatarisht janë rreth 300 milje (480 kilometra). /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...

Prodhuesi zviceran ka prodhuar 1,000 njësi të mikro-makinës elektrike Microlino

Prodhuesi zviceran ka shënuar një sukses pasi ka prodhuar 1,000 njësi të mikromakinës elektrike...