Sa kilogramë është e shëndetshme për të humbur në një muaj: Harroni premtimet dhe “afatet rekorde”

PUBLIKUAR

Ekspertët tregojnë të vërtetën

Sa herë keni dëgjuar se si dikush ka humbur një numër jonormal kilogramësh në kohë rekord?

Ne vetë jemi dëshmitarë të faktit se në këtë mënyrë kilogramët kthehen shpejt dhe ekspertët vazhdimisht na paralajmërojnë për rrezikun e dietave rigoroze.

Megjithatë, kur nisim procesin e humbjes së peshës, i cili nuk është aspak i lehtë, pyesim veten se çfarë rezultatesh do të arrijmë dhe sa kohë do të zgjasë, transmeton Telegrafi.

Si ta dimë nëse jemi në një rrugë të mirë dhe, mbi të gjitha, të shëndetshme?

Sa peshë duam të humbim është çelësi për të arritur rezultate të qëndrueshme. Qëllimi duhet të jetë humbja e yndyrës, jo e muskujve.

“Peshimi në peshore mund të dëmtojë forcën tonë mendore, ndaj është mirë të ndjekim tregues të tjerë si përmirësimi i energjisë, i gjumit, i fuqisë apo i humorit”, thotë nutricistja Anya Rosen.

Reklama

Sa peshë është e shëndetshme për të humbur në një muaj varet nga individi. “Sasia e peshës që dikush mund të humbasë në një muaj varet nga faktorë të tillë si mosha, gjinia, pesha fillestare, marrja e kalorive, deficiti i kalorive dhe stërvitja”, thekson dietologia Christine Santori.

Megjithatë, Qendrat për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve thonë se rregulli i përgjithshëm është që njerëzit të humbin gjysmë kilogrami deri në një kilogram në javë, ose dy deri në katër kilogramë në muaj. Në këtë mënyrë, pesha ruhet me sukses dhe kilogramët nuk kthehen më.

Për sa i përket shëndetit, nuk rekomandohet të konsumoni 600 ose më pak kalori në ditë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Dy të arrestuar në Prizren, dyshohet se katër vite më parë kanë bërë shpërlarje të parave

Dy persona janë arrestuar në Prizren nën dyshimin se kanë kryer veprën penale “shpërlarje...

Luana Vjollca mahnit me paraqitjen nga Java e Modës në Milano

Bukuroshja e njohur shqiptare, Luana Vjollca, ka qenë e pranishme edhe këtë vit në...

Moti sot me diell dhe vranësira të shpërndara

Sot do të kemi mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës...

Drejtori serb i shkollës në Lipjan s’i lë komunarët të hyjnë brenda (VIDEO)

Stafi i shkollës ku mësojnë fëmijët serbë në Rubovc të Lipjanit, nuk lejuan hyrjen...

SHIKO MË SHUMË

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve te meshkujt në majë të kokës, linja e ngritur e flokëve...

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...