Rusia arreston 14 hakerë të dyshuar me kërkesë të ShBA-së

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur veprimin e Rusisë për arrestimin e disa pjesëtarëve të dyshuar të një grupi hakerësh, përfshirë personin që dyshohet se qëndron prapa sulmit kibernetik ndaj një rrjeti amerikan të karburanteve.

“Jemi të kënaqur me këto veprime fillestare”, tha të premten një zyrtar i lartë i administratës amerikane, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara presin që Rusia t’i ndjekë penalisht hakerët e dyshuar, shkruan Free Europe, përcjell Gazeta Express.

Shërbimi Federal i Sigurisisë i Rusisë tha më herët të premten se ka arrestuar 14 anëtarë të dyshuar të grupit “Sodinokivi/REvil” me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Të dyshuarit u kapën në Moskë, Shën Petersburg dhe në rajone të tjera përmes një hetimi të përbashkët nga Shërbimi Federal i Sigurisë (FSB) dhe Ministria e Brendshme.

Zyrtari i lartë i administratës amerikane tha se njëri nga të arrestuarit në Rusi dyshohet se ka qenë prapa sulmit kibernetik kundër kompanisë “Colonial Pipeline” në maj të vitit të kaluar.

Sulmi e kishte detyruar kompaninë që si masë parandaluese ta mbyllte rrjetin e transportimit të karburanteve, që shtrihet nga Teksasi në Nju Xhersi dhe që e bart gati gjysmën e karburanteve për Bregdetin e Atlantikut, duke shkaktuar mungesë të përkohshme të derivateve.

SHIKO MË SHUMË

Arrin iOS 16, tani mund ta provojnë përdoruesit

Apple muajin e kaluar në WWDC prezantoi iOS 16. Programerët prej atëherë e deri...

Vjedhja e kanaleve televizive, arrestohet pronari dhe punëtorët, priten arrestime tjera në Kosovë dhe jashtë

Pas arrestimit të një personi nga Policia e Kosovës për veprimtaritë ilegale të ofrimit...

Windows-it i nevojiten tetë orë qasje online, që në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme të azhurnohet

Janë publikuar detajet se çfarë nevojitet të bëhet me qëllim që azhurnimi të bëhet...