Rritet urrejtja e iranianëve ndaj SHBA-së dhe Arabisë Saudite

PUBLIKUAR

Lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, ka thënë sot se sulmet e të premtes në Teheran nga Shteti Islamik (ISIS), në të cilat u vranë 17 persona, do ta rrisin urrejtjen e iranianëve ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Arabisë Saudite, raporton televizioni shtetëror iranian.

Të mërkurën, kamikaz me bomba dhe persona të armatosur e sulmuan Parlamentin iranian dhe varrin e Ayatollah Khomeinit, transmeton Express.

“[Sulmet] nuk do ta dëmtojnë përkushtimin e kombit tonë për ta luftuar terrorizmin… por vetëm sa do ta rrisin urrejtjen ndaj qeverive të Shteteve të Bashkuar dhe përkrahësve të tyre si Arabia Saudite,” ka thënë Khamenei gjatë një mesazhi të lexuar në varrimin e viktimave të sulmit.

ISIS e mori përgjegjësinë për sulmin dhe ka kërcënuar se do të kryejë më shumë sulme tjera kundër popullatës shumicë shiite të Iranit, e cila shihet nga militantët suni si heretikë./Express/

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...