Rritet çmimi i grurit pas sulmeve me raketa në Odesa

PUBLIKUAR

Çmimet e grurit u rritën ndjeshëm më 25 korrik pasi raketat ruse goditën qytetin-port të Odesës gjatë fundjavës, pavarësisht pretendimeve nga Kremlini se këto sulme kishin për cak infrastrukturën ushtarake dhe nuk kanë prekur eksportet e drithërave të Ukrainës.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha më 25 korrik se dy raketa të llojit Kalibr kanë goditur në afërsi të një stacioni pompimi në portin e Odesës dhe është shënjestruar vetëm infrastruktura ushtarake, “që nuk është e lidhur me marrëveshjen e eksportit të drithërave” që u arrit më 22 korrik në Stamboll nga Rusia, Ukraina, Kombet e Bashkuara dhe Turqia.

“Kjo nuk mund dhe nuk duhet të prekë nisjen e dërgesave”, tha Peskov për gazetarët.

Megjithatë, çmimet e grurit në Bordin e Tregtisë së Çikagos u rritën për pothuajse 4 për qind më 25 korrik, përkatësisht në 7.86 dollarë për shinik.

Ukraina është një prej eksportuesve më të mëdha në botë të grurit, misrit dhe vajit të lulediellit, por pushtimi rus i Ukrainës dhe bllokimi i porteve detare ukrainase, kanë ndërprerë dërgesat e drithërave.

Këto bllokada kanë rritur çmimet botërore të ushqimeve, duke vënë në rrezik të urisë banorët e shteteve të varfra dhe duke rritur shqetësimet për trazira shoqërore.

Marrëveshja parasheh hapjen e tri porteve në Detin e Zi për eksportet e drithërave dhe pritet të jetë në fuqi për 120 ditë. Sipas marrëveshjes, synohet që eksporti i drithërave të arrijë në 5 milionë tonë në muaj. /REL

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina thotë se nga shtatori mund të eksportojnë 3 milionë tonë drithëra

Ukraina mund të eksportojë 3 milion tonë drithëra nga portet e saj në shtator...

Kinë-Tajvan: Çfarë mësuam nga stërvitjet e Pekinit rreth ishullit

Vizita e politikanes amerikane Nancy Pelosi ka shkaktuar tensione të reja midis Tajvanit të...

Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik...