Rritet bilanci, mbi 41 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Numri i të vdekurve në Turqi-Siri ka shkuar mbi 41,000. Autoritetet turke thonë se 35,418 njerëz janë vrarë në vend. Qeveria siriane dhe OKB thonë se më shumë se 5,800 njerëz kanë vdekur në Siri. Kërkimet për të nxjerrë personat që kanë mbetur nën rrënoja vijojnë ndërsa ka kaluar një javë nga tërmeti.

Nëntë persona u shpëtuan në Turqi të martën, duke përfshirë dy vëllezër të moshës 17 dhe 21 vjeç, të cilët u nxorën nga rrënojat e një blloku apartamentesh në Kahramanmaras. Tre gra të tjera, dy në provincën Hatay dhe një në Kahramanmaras, u shpëtuan gjithashtu të martën, njoftuan mediat turke.

OBSH e ka cilësuar tërmetin si fatkeqësinë më të madhe natyrore të ndodhur në një shekull. Gjithashtu OKB-ja ka bërë thirrje për të mbledhur 397 milionë dollarë ndihmë për të ndihmuar pesë milionë të mbijetuar sirianë me strehim, kujdes shëndetësor dhe ushqim./abcnews.al

SHIKO MË SHUMË

Zbulohet se sa do të jetë “kostoja ditore” nga shembja e urës në Baltimore

Shembja e urës Francis Scott Key në Baltimore pasi u godit nga një anije...

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...