Raketat ruse bien në Poloni, humbin jetën dy persona

PUBLIKUAR

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane ka bërë të ditur se dy raketa ruse kanë kaluar kufirin e Ukrainës, dhe kanë rënë në Poloni, vend anëtar i NATO-s, ku si pasojë humbën jetën dy persona.

Rusia kujtojmë që sot ka kryer një sërë sulmesh me raketa mbi qytetet ukrainase – duke shkrepur mbi 100 sosh dhe si pasojë mbi shtatë milionë shtëpi në Ukrainë mbeten pa energji elektrike, transmeton Telegrafi.

Megjithatë mbetet e paqartë nëse raketa ishin pjesë e operacionit të njëjtë, por është hera e parë që raketat ruse bien në Poloni që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Në anën tjetër, Polonia nuk ishte përfshirë në konflikt, por kishte hapur dyert për miliona refugjatë ukrainase – duke dënuar rëndë agresionin rus në Ukrainë.

Ndryshe sot ushtria ruse kreu një sulm masiv me raketa mbi qytetet e mëdha të Ukrainës, duke goditur sërish infrastrukturën energjetike.

E këtë sulm e ka dënuar ashpër sot SHBA-ja, që e cilësoi si akt të shëmtuar dhe bëri thirrje për ndërprerje të sulmeve të tilla

LAJME TË TJERA

Tri skuadra e kërkojnë De Vrij

Mbrojtësi i Interit, Stefan de Vrij, është duke e marrë në konsideratë një kontratë...

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina mbetet pa energji elektrike pas sulmeve ajrore ruse

Pas sulmeve ajrore ruse, të cilat kanë goditur goditur rrjetin elektrik të Ukrainës, miliona...

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...