Qindra njerëz të plagosur pas shembjes së tribunës në një garë me dema

PUBLIKUAR

Të paktën katër njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 300 të tjerë janë plagosur, pas shembjes së një tribune gjatë një gare me dema në qendër të Kolumbisë.

Në video-incizime është parë që tribuna prej druri, me tri nivele, dhe e mbushur me spektatorë, ka rënë në stadiumin El Espinal.

Një dem është parë duke lëvizur teksa njerëzit kanë ikur në panik.

Ngjarja tradicionale, e njohur në Kolumbi si “correlaja” përfshin anëtarë të publikut, të cilët duhet të hyjnë në ring për të tërhequr vëmendjen e demave.

Në mesin e të vdekurve janë dy gra, një burrë dhe një fëmijë, ka thënë guvernatori i Tolimas, Jose Ricardo Orozco.

Autoritetet shëndetësore rajonale kanë thënë se 322 njerëz janë duke u trajtuar, ndërsa katër prej tyre janë në kujdes intensiv.

Organizimi i së dielës ka qenë pjesë e festivalit shumë të njohur San Pedro.

Presidenti në shkuarje Ivan Duque, ka thënë se do të ketë hetime për rastin, derisa presidenti i zgjedhur, Gustav Petro, u ka bërë thirrje autoriteteve lokale që të ndalojnë organizime të tilla.

“U kërkoj kryetarëve që të mos lejojnë më shumë organizime që përfshijnë vdekjen e njerëzve apo kafshëve”, ka thënë ai.

Sipas tij, kjo nuk është hera e parë që kanë ndodhur incidente të tilla./REL

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Zhvillimet në Rusi, reagon Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se asnjë gënjeshtër nuk mund të fshehë kaosin...

Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit. Deri tani...

Zelensky pretendon se Ukraina është në rrugën e anëtarësimit në NATO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se ende e sheh vendin e tij...