Qetësoni gastritin pa ilaçe: Ushqimet natyrale lehtësojnë inflamacionin e stomakut dhe zbusin dhimbjen

PUBLIKUAR

Qetësoni dhimbjet e stomakut dhe inflamacionet në stomak me ilaçe natyrale kundër gastritit

Emri gastrit është për lloje të ndryshme të inflamacionit të mukozës së lukthit.

Ato mund të jenë të shkaktuara me përdorimin e tepërt të ilaçeve, alkoolit, me bakterin Helicobacter pylori – simptomat janë të përziera, të vjella dhe rëndim në stomak.

Nëse simptomat zgjasin shumë, kërkoni ndihmën e mjekut, por kjo është mënyra se si t’i qetësoni simptomat e gastritit me ilaçe natyrale, transmeton Telegrafi.

Gastriti shfaqet kur ngarkohet sistemi i tretjes, posaçërisht me ushqime të cilat ndikojnë keq në mukozë. Ato janë ushqimet e përpunuara, ushqimet me shumë gluten, produktet e qumështit, ushqimi i thartë, si dhe një bollëk ëmbëlsirash.

Hapi i parë për të qetësuar gastritin është heqja e këtyre ushqimeve nga dieta juaj dhe shtimi i brokolit dhe boronicave të freskëta. Gjithashtu kontrolloni nëse jeni alergjik ndaj glutenit.

Reklama

GettyImages

Ekstrakti i hudhrës

Ekstrakti i hudhrës mund të jetë efektiv në luftën kundër gastritit. Nëse sëmundja shkaktohet nga Helicobacter pylori, ky ekstrakt mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe atë. Ju mund të bëni ekstraktin tuaj duke shtypur disa thelpinj hudhër dhe duke pirë një lugë çaji me lëngun e përftuar prej tyre.

Probiotikët

Probiotikët janë një armë e shkëlqyer natyrore kundër gastritit. Ata futin baktere të mira në traktin tretës, duke shtypur kështu Helicobacter pylori dhe duke filluar procesin e shërimit të mukozës së stomakut.

Përveç probiotikëve të blerë, pasuroni dietën tuaj me ushqime të tilla si lakër turshi, kos, kefir dhe kombucha. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

Konsiderohet si një ushqim i shëndetshëm, por e rrit tepër barkun: Krijon gazra dhe yndyrë, çon në kapsllëk dhe fryrje

Për të ushqyerit nuk është folur kurrë më shumë, megjithatë, ka shumë keqkuptime që...

Ju janë bllokuar veshët nga ftohja? Ja si t’i “zhbllokoni” shumë shpejt!

Me siguri ju ka ndodhur kur jeni ftohur të ndiheni sikur ju është bllokuar...

Ngatërrimi, bllokimi ose lidhja e zorrëve, shkaktohet edhe nga ilaçet

Në situatat më të vështira, ndodh pëlcitja e “nyjës” dhe e infeksionit të rëndë...