Pse sistemi rus ‘Growler’ nuk funksionoi me raketat amerikane?

PUBLIKUAR

Sulme të reja ajrore janë kryer këtë të shtunë ndaj qytetit sirian Khan Sheikhoun, që ishte dhe vendi i sulmit me armë kimike të së martës. Lajmin e bën të ditur rrjeti informativ amerikan CNN, që citon aktivistë të të drejtave të njeriut.

Dy ditë më parë marina amerikane qëlloi me raketa “Tomahowk” një bazë ajrore siriane, veprim ky që acaroi Rusinë, mbështetëse e regjimit të presidentit sirian Bashar al Assad.

Qeveria ruse paralajmëroi për pasoja serioze në marrëdhëniet me SHBA nga ky sulm dhe se do të angazhohet për të forcuar sistemin ajror sirian.

Ndërkohë, në kuadër të masave të tjera, Kremlini ka urdhëruar dërgimin e një anijeje luftarake në Mesdheun lindor, për t’u përballur me flotën e Marinës Amerikane, nga ku u lëshuan raketat mbi Siri.

Disa tabloidë shkruajnë se bota po i afrohet me shpejtësi Luftës së Tretë Botërore, kurse disa media amerikane thonë se me këtë sulm shanset për një miqësi mes Trumpit dhe Putinit janë shuar përfundimisht.

Interesant është fakti se Vladimir Putin nuk tentoi dhe nuk i interceptoi raketat e lëshuara nga SHBA në drejtim të Sirisë, pavarësisht se ajo zonë është e mbuluar plotësisht nga sistemi i mbrojtjes ajrore “S-400 Growler”. Rusët e kanë dërguar këtë sistem, që mund të interceptojë shënjestrat në një rreze prej 250 miljesh, në bazën ajrore Latakia. Por, nuk pati asnjë përpjekje për 59 raketat “Tomahawk”, të lëshuara nga destrojerët amerikanë në Mesdhe.

Raketat “Tomahwëk”, rrezja e të cilave shkon në 690 milje, mund të marrin një rrugë të komplikuar për të shmangur inteceptimet e mundshme. Megjithatë, presidenti Trump u dha rusëve një paralajmërim para sulmit me raketat që peshojnë 1450 kilogramë.

Siria pretendon se vetëm disa nga raketat amerikane goditën shënjestrat, por SHBA insiston se të gjitha raketat ishin të suksesshme.

Në media janë publikuar disa foto nga dëmet që i janë shkaktuar bazës së goditur nga SHBA. /mapo/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...