Pse na zgjerohen bebëzat e syve kur shikojmë dikë që na pëlqen? Një shpjegim për fenomenin interesant

PUBLIKUAR

Pëlqimet mund të shfaqen në shumë mënyra

Bebëzat e zmadhuara janë konsideruar prej kohësh një simbol i dashurisë, por nuk ka asnjë shpjegim të saktë pse ndodh kjo.

Ndodh që kur shikojmë dikë që na pëlqen, bebëzat tona zgjerohen dhe nuk mund tʹi kontrollojmë.

Një shpjegim është se ajo ka të bëjë me dopaminën, transmeton Telegrafi.

Dopamina njihet si hormoni i lumturisë, sepse shkakton një ndjenjë që shumica e njerëzve e lidhin me kënaqësinë.

Së bashku me dopaminën, muskujt tanë të syrit marrin një sinjal nga truri ynë që krijojnë një reagim psikologjik ndaj zgjerimit të bebëzave.

Kjo përzierje “dehëse” e kimikateve shkakton një rritje të emocioneve dhe zgjerim të bebëzave kur shikoni dikë që ju duket tërheqës.

Zgjerimi i bebëzave mund të zbulojë ndjenjat tona

Disa kërkime kanë treguar se ne konsiderojmë se njerëzit me bebëza më të mëdha janë më tërheqës se ata me bebëza më të vogla, veçanërisht kur bëhet fjalë për burrat që shikojnë gratë.

Gjatë studimit, burrat i quajtën “të bukura” gratë në foto me bebëzat më të mëdha. Kjo ishte e kundërta e drejtpërdrejtë e imazhit të një gruaje me bebëza më të vogla, e cila u perceptua si “e ftohtë”, transmeton Healthline.

Bebëzat e zmadhuara mund të jenë gjithashtu një shenjë e aktivizimit të sistemit nervor për shkak të dopaminës, dhe jo domosdoshmërisht sepse e doni dikë.

Sytë tanë zgjerohen natyrshëm në këto situata për shkak të dëshirës për të parë më shumë dhe për të vlerësuar atë që po ndodh. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...