Pse na zgjerohen bebëzat e syve kur shikojmë dikë që na pëlqen? Një shpjegim për fenomenin interesant

PUBLIKUAR

Pëlqimet mund të shfaqen në shumë mënyra

Bebëzat e zmadhuara janë konsideruar prej kohësh një simbol i dashurisë, por nuk ka asnjë shpjegim të saktë pse ndodh kjo.

Ndodh që kur shikojmë dikë që na pëlqen, bebëzat tona zgjerohen dhe nuk mund tʹi kontrollojmë.

Një shpjegim është se ajo ka të bëjë me dopaminën, transmeton Telegrafi.

Dopamina njihet si hormoni i lumturisë, sepse shkakton një ndjenjë që shumica e njerëzve e lidhin me kënaqësinë.

Së bashku me dopaminën, muskujt tanë të syrit marrin një sinjal nga truri ynë që krijojnë një reagim psikologjik ndaj zgjerimit të bebëzave.

Kjo përzierje “dehëse” e kimikateve shkakton një rritje të emocioneve dhe zgjerim të bebëzave kur shikoni dikë që ju duket tërheqës.

Zgjerimi i bebëzave mund të zbulojë ndjenjat tona

Disa kërkime kanë treguar se ne konsiderojmë se njerëzit me bebëza më të mëdha janë më tërheqës se ata me bebëza më të vogla, veçanërisht kur bëhet fjalë për burrat që shikojnë gratë.

Gjatë studimit, burrat i quajtën “të bukura” gratë në foto me bebëzat më të mëdha. Kjo ishte e kundërta e drejtpërdrejtë e imazhit të një gruaje me bebëza më të vogla, e cila u perceptua si “e ftohtë”, transmeton Healthline.

Bebëzat e zmadhuara mund të jenë gjithashtu një shenjë e aktivizimit të sistemit nervor për shkak të dopaminës, dhe jo domosdoshmërisht sepse e doni dikë.

Sytë tanë zgjerohen natyrshëm në këto situata për shkak të dëshirës për të parë më shumë dhe për të vlerësuar atë që po ndodh. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

A e dini kur është koha ideale për ushqimin pikant? Vetëm atëherë nuk shkakton probleme në stomak, por i bën mrekulli organizmit!

Popujt e Lindjes, turqit, indianët apo kinezët, nuk janë aspak naivë kur çdo ditë...

Depay arrin marrëveshje me Juventusin, zbulohen detajet nga kontrata që klubi ia ka ofruar holandezit

Memphis Depay është afër transferimit te Juventusi. “Tuttosport” ka raportuar këtë të martë se sulmuesi...

Shtypni këtë pikë në dorë dhe do të flini për dy minuta

Një aktivist i TikTok-ut thotë se ndikon, ja se çfarë thotë shkenca Shkenca gjithashtu ka...