Prodhuesi zviceran ka prodhuar 1,000 njësi të mikro-makinës elektrike Microlino

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Aksident i rëndë në autostradën e Fushë Kosovës, përfshihen disa makina, kamionë e një furgon (Pamje)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm mbi urën e autostradës në...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

KEDS ka njoftuar se si rezultat i punimeve në projekte dhe punime të domosdoshme...

Prodhuesi zviceran ka shënuar një sukses pasi ka prodhuar 1,000 njësi të mikromakinës elektrike Microlino në fabrikën e tij me bazë në Torino-s, në Itali.

Ndonëse, ndryshe prej automjeteve të tjera, Microlino një makinë me dy ulëse është projektuar për të zëvendësuar makinat më të mëdha në qytete, duke ofruar kështu një version të vogël të aftë që zë vetëm aq hapësirë sa i nevojitet dhe asgjë më shumë, transmeton Telegrafi.

Microlino ka një shpejtësi maksimale prej 90 kilometrave në orë dhe një motor 12.5 kW. Nuk është një central elektrik, por mund t’ju kryejë punë.

Siç thuhet, Microlino duket si një makinë e vogël elektrike me katër rrota, por në të vërtetë është klasifikuar si një “katërçikletë e rëndë” L7e në Evropë.

‘Katërçikletat’ kanë më pak rregulla sesa makinat me madhësi të plotë, duke i lejuar Microlino-s të marrë një rrugë më të shpejtë drejt tregut.

CEO dhe bashkëthemeluesi i Microlino-s, Merlin Ouboter thotë se automjeti ka nevojë për shumë më pak bateri për kilometër rreze se sa makinat elektrike konvencionale pasi automjet ka nevojë shumë më pak energji për të lëvizur. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...