Prezantohet Porsche i ri GT3 R që prodhon 565 kuaj-fuqi

PUBLIKUAR

Vetura e fundit garuese e zhvilluar për blerësit e serisë GT3 në mbarë botën edhe zyrtarisht është prezantuar.

Bëhet fjalë për Porsche 911 GT3 R, që do të marrë pjesë në garën e sivjetme 24 hourse Spa-Francorchamps, transmeton Telegrafi.

Nga sezoni i ardhshëm, ekipi i Porsche mund të promovojë veturën e re për gara nëpër ngjarje të ndryshme.

Kjo veturë është e bazuar në gjeneratën 992 të modelit 911. Për dallim nga paraardhësi, 911 GT3 R i ri ka motor më të madh që prodhon 416 kW (565 kuaj-fuqi) dhe ka performancë me aerodinamike që ruan baraspeshimin gjatë lëvizjes me shpejtësi të madhe.

Karakteristikë e kësaj veture është karroceria punëdore sikurse tek 911 RSR, dhe për 5 për qind ka rritur fuqinë motorike nga 3.997 kub tani ka 4.194.

Kjo ka rritur fuqinë maksimale motorike në 416 kW. Me këtë nënkuptohet se motori 4.2 litërsh me gjashtë cilindra është më i përshtatshëm për shoferët “amatorë”. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Aehra zbulon detaje për SUV-in me dyer fluture

Aehra është një prodhues i ri i automjeteve elektrike me seli në Milano, Itali...

Lamborghini Huracan Sterrato “i kapur” nga kamerat me një kamuflazh lara-lara rreth trupit të tij

Lamborghini është duke punuar në të paktën një version të fundit përfundimtar të Huracan...

Debuton Renault Trafic i ri tërësisht elektrik me rreze të vozitjes deri 240 km

Renault prezantoi shtesën më të fundit elektrike në flotën e saj tregtare në Ekspozitën...