Polestar 2: Një nga alternativat e Tesla-s në treg thuhet se ka filluar të bëhet edhe më tërheqës

PUBLIKUAR

Një nga alternativat më të mira të Tesla-s në treg thuhet se ka filluar të bëhet edhe më tërheqës.

Kështu shkruajnë mediat e huaja, sipas të cilave, Polestar të martën zbuloi sedanin Polestar 2 2024, përcjell Telegrafi.

Me rreze më të gjatë rrugëtimi, performancë të përmirësuar dhe pamje të përditësuar, sedani elektrik sportiv është bërë një konkurrent edhe më i ashpër i Modelit 3 popullor të Tesla-s.

Polestar 2 i rifreskuar merr një paketë baterie të përmirësuar që rrit rrezen deri në rreth 480 kilometra për versionin me një motor, me rrota të pasme.

Sedani vjen ende në një variant me dy motorë, me të gjitha rrotat.

Siç bëhet e ditur më tej, paketa e re gjithashtu mund të karikojë më shpejt se më parë, me një shpejtësi prej 205 kilovatësh.

Reklama

Motorët e rinj, më të fuqishëm nënkuptojnë se Polestar 2 me një motor tani prodhon 299 kuaj fuqi (nga 231) dhe arrin 100 km/h në 5,9 sekonda.

Versioni me të gjitha rrotat tani ka 421 kuaj fuqi, duke lejuar një shpejtësi prej 0-100 km/h prej 4.3 sekondash, thotë Polestar.

Polestar nuk ka publikuar ende çmimet, por presim që Polestar 2 i ri të fillojë pak më lart se çmimi aktual prej 48,400 dollarë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

Nissan GT-R50 nga Italdesign, prodhon 710 kuaj-fuqi dhe kushton mbi një milion dollarë

Nissan GT-R50 nga Italdesign është një veturë shumë e rrallë dhe unike, e për...

Zoox i Amazon teston robotaksin në rrugë publike me punonjës si pasagjerë

Njësia e automjeteve me vetë-drejtim e Amazon, Zoox, tha të hënën se ka testuar...

A e dini se kjo veturë BMW Z1 ‘e pa dalë në rrugë’ në odometrin e saj ka 999,997 kilometra?

Gjetja e një lloji “të freskët”, me zero kilometra – si kjo BMW Z1...