Peugeot E-308 do të fillojë të shitet kah mesi i vitit të ardhshëm

PUBLIKUAR

Peugeot ka mbajtur premtimin e dhënë, duke prezantuar versionin plotësisht elektrik të modelit 308.

Fjala është për Peugeot E-308 që është i bazuar në platformën e njëjtë sikurse modeli konvencional 308 – duke marrë dizajnin, eksterierin dhe enterierin nga paraardhësi, transmeton Telegrafi.

Aty është edhe seti i ri i fellneve 18-inç me fokus të veçantë në aerodinamikë, me qëllim që të nxjerrë më të mirën nga bateritë gjatë lëvizjes.

Peugeot E-308 bazohet në gjeneratën e re të baterive me kapacitet prej 51 kWh. Me një mbushje të saj, i siguron shoferit një autonomi prej 400 kilometrave.

Pjesë e përparme është modifikuar për aerodinamikë më të mirë, kështu ka edhe goma të reja të profilit të ultë.

[AI]5 InArticle 1-8 – Mobile Desktop C=3 N=1[/AI] [AI]BLOCK INSERTED BUT NOT VISIBLE[/AI]

Shpejtësia maksimale për mbushjen e baterisë është 100 kW, dhe nevojiten vetëm 25 minuta që bateria të mbushet nga 20 deri në 80 për qind të kapacitetit.

[AI]6 InArticle 1-8 – Desktop Tablet C=3 N=1[/AI] [AI]BLOCK INSERTED BUT NOT VISIBLE[/AI] [AI]6 InArticle 1-8 – Desktop Phone C=3 N=1[/AI] [AI]BLOCK INSERTED BUT NOT VISIBLE[/AI]

[AI]6 InArticle 1-8 – Desktop Desktop C=3 N=1[/AI]

Do të jetë i disponueshëm në treg si hatchbak dhe karavan, e do ta vë në lëvizje motori i ri elektrik që prodhon 156 kuaj-fuqi.

Nga Peugeot kanë bërë të ditur se kjo veturë do të fillojë të shihet kah mesi i vitit të ardhshëm. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...