Përzieni vaj ricini dhe sodë bikarbonati: Do të përftoni një kombinim të fuqishëm i cili qetëson tetë probleme shëndetësore

PUBLIKUAR

Soda e bikarbonatit gjithmonë ka pasur përparësi, por kur i shtohet vaji i ricinit – do të përftoni një tretje të fuqishme

Ka probleme të caktuara shëndetësore të cilat me sukses sanohen me kombinimin e vajit të ricinit dhe sodës së bikarbonatit:

Puçrra alergjike

Përzieni tri lugë sodë bikarbonati dhe 1 lugë vaj ricini dhe me këtë tretje lyeni trupin disa minuta para se të bëni dush. Shpëlani trupin me dush të vakët. Puçrrat alergjike do të zhduken, transmeton Telegrafi.

Kërpudhat

Përzieni një lugë vaj ricini dhe një lugë sodë bikarbonati. Këtë tretje aplikojeni në vendin e përfshirë nga kërpudhat dhe lëreni të qëndrojë gjysmë ore, pastaj shpëlani dhe thani lëkurën. Po kjo recetë mund të aplikohet edhe për hematoma dhe gjakrrjedhje, si edhe për eliminimin e dhembjeve në gju.

Irritimi i syve

Përzieni një lugë vaj ricini dhe gjysmë luge të vogël sodë bikarbonati. Aplikojeni në kapakun e syrit dhe lëreni të veprojë njëzet minuta. Shpëlajeni me ujë. Kjo tretje do të qetësojë irritimin e syve, por edhe do të shlyejë gropat e errëta përreth syve.

Katarakti

Lyeni sytë me vaj ricini çdo ditë para se të flini gjumë.

Përtëritje e lëkurës

Përzieni 1 lugë gjelle vaj ricini dhe një lugë gjelle sodë buke. Masazhoni lëkurën me këtë përzierje për rreth 3 minuta, më pas shpëlajeni mirë lëkurën.

Kjo përzierje përdoret gjithashtu për të qetësuar çdo acarim të lëkurës, si pickimi i mushkonjave dhe insekteve, për të rinovuar lëkurën e qafës dhe për të hequr papillomat nga lëkura. Nëse dëshironi një efekt më të mirë në lëkurë, fërkojeni përzierjen dhe lëreni të veprojë për 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Bëni të gjitha këto para se të shkoni në shtrat, sepse vaji i kastorit dhe dielli nuk shkojnë kurrë bashkë.

Parandaloni rritjen e lythave në lëkurë duke e aplikuar këtë përzierje dhe duke e mbështjellë lythin gjatë natës. Në mëngjes hiqeni fashën dhe shpëlajeni lëkurën. Përsëriteni këtë për disa net me radhë.

Dhimbje shpine

Përzieni sodën e bukës dhe vajin e kastorit, më pas aplikojeni përzierjen në pjesën e poshtme të shpinës. Dhimbja do të largohet së shpejti.

Dhimbje në vesh

Hidhni disa pika vaj ricini dhe dhimbja do të ndalet.

Rënia e flokëve

Aplikoni vaj ricini në lëkurën e kokës dhe masazhojeni për pesë minuta. Më pas lani flokët normalisht.

Këshillë: Për çdo shqetësim shëndetësor që keni, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...