Përtypja e shpejtë e ushqimit mund të jetë shkaktar i problemeve me tretjen dhe me obezitetin

PUBLIKUAR

Mjekët këshillojnë se është shumë me rëndësi që ushqimin ta hani më ngadalë dhe ta grimconi në pjesë më të vogla

Tretja e ushqimit fillon nga goja, në mënyrë që shpejtësia me të cilën e përtypni ushqimin ndikon më tej në procesin përpunimit të ushqimit në organizëm.

Trurit i nevojiten rreth 20 minuta që të regjistrojë se lukthi është plot, prandaj sugjerohet ngrënia më e ngadalshme e ushqimit, transmeton Telegrafi.

Përveç kësaj, përparësitë e përtypjes më të ngadalshme janë:

• absorbimi më i mirë i materieve ushqyese
• tretja më e mirë
• shijimi më i mirë i ushqimit
• niveli më i vogël i stresit

“Tretja nuk fillon në zorrë, por shumë më herët – në gojët tona – andaj patjetër ndani kohë për ta shijuar ushqimin, duke e përtypur çdo kafshatë përafërsisht 20 herë”, konsideron nutricionistja Eleanor Thrupp e cila sugjeron që gjatë kohës së ushqimit të mos e përdorim telefonin ose shikojmë televizor:

Reklama

Ngrënia shumë e shpejtë dhe e nxituar mund të rezultojë që shpesh të hani më shumë se zakonisht.

“Kur hani shumë shpejt, nuk mendoni se sa herë e përtypni çdo kafshatë, dhe kjo çon në një ndjenjë të pakëndshme fryrjeje dhe fryrjeje dhe fryrjeje, sepse trupi juaj nuk ka kohë për tretjen e duhur të ushqimit të konsumuar”, përfundon ajo. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...