Përplaset autobusi me trenin, 13 nxënës mbesin të vdekur

PUBLIKUAR

Plot 13 nxënës kanë humbur jetën fatkeqësisht, pasi autobusi i transportit shkollor të tyre u përplas me një tren në shtetin verior Uttar Pradesh të Indisë, teksa ende nuk dihet me saktësi numri i përgjithshëm i tyre.

Autobusi ishte duke udhëtuar drejt një udhëkryqi hekurudhor pa barriera mbrojtëse, kur ndodhi aksidenti.

Ky i fundit vjen vetëm pak javë pasi 24 nxënës të tjerë mbetën të vdekur kur autobusi i tyre ra në një humnerë në shtetin Himaxhal Pradesh, transmeton tch.

Aksidentet rrugore janë të zakonshme në Indi, kryesisht për shkak të drejtimit të pakujdesshëm të automjeteve, apo kryqëzimeve që nuk mirëmbahen, sikurse edhe prej automjeteve tepër të amortizuara. Një tjetër incident i ngjashëm ndodhi në rajonin Kushinagar të Uttar Pradeshit.

Qeveria e këtij shteti urdhëroi një hetim mbi incidentin dhe njoftoi kompensimin e familjarëve të atyre që mbetën të vrarë. Një deklaratë e ministrit Yogi Adityanath bënte të ditur se ai ishte nisur drejt vendngjarjes.

 

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...