Përkujtohen dëshmorët e Komunës së Lipjanit

PUBLIKUAR

Nën kujdesin e Kryetarit të Komunës, Imri Ahmeti, sot janë mbajtur aktivitete për nderë të 14 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Lipjanit.

Aktivitetet kanë nisur me delegacionin nga Komuna e Lipjanit të udhëhequr nga nënkryetari Komunës Diamant Bytyqi, të cilët kanë bërë homazhe dhe ka vendosur buqeta lulesh pranë shtatores së Komandantit Legjendar “Adem Jashari” në qytetin e Lipjanit për të përkujtuar sakrificën për liri.

Më pas në Bibliotekën e qytetit në Lipjan, është mbajtur akademi përkujtimore në nderim të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Lipjanit.
Nënkryertari i Komunës së Lipjanit Diamant Bytyqi, tha se sot po e shënojmë një ditë të veçantë, ditën e dëshmorëve të kombit të Komunës së Lipjanit të cilët do të nderohen përjetësisht.

“Sa më shumë që po kalojnë vitet aq me shumë po forcohet vlera sublime e të gjithë atyre që ndërbreza u angazhuan deri në vetëflijim për ndërtimin e shtetit tonë ka thënë nënkryetari Bytyqi, duke shtuar se sot e 23 vite me parë Vendi yne e gëzoi lirinë- Atribut që shënon kurorëzimin e përpjekjeve e sakrificave shekullore të shqipëtarëve në këto troje duke kulmuar me luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Nënkryetari, Diamant Bytyqi po ashtu para të pranishmëve ka theksuar se ne lartësojmë e nderojmë të gjithë dëshmorët e martirët tanë kur fëmijët tanë, brezat e sotshëm të ndihen mirë në shtetin e tyre, ne i qmojmë e i lartsojmë gjithë dëshmorët e martiret tanë kur Kosovën tonë, komunën tonë e bëjmë vend të sigurt ku mund të punohet e të jetohet me dinjetet si në shtetet e integruara evropiane ashtu siç e deshtën dëshmorët e martirët tanë.

Në këtë akademi përkujtimore, nënkryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muhamet Bilalli, ndau mirënjohje për Krytarin e Komunës, Imri Ahmeti, për kontributin e dhënë për familjet e Dëshmorëve të UÇK-së,

 

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Arrestohen dy persona në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se janë arrestuar dy të dyshuar një femër dhe  një...

Armend Grajqevci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të LDK-së

Në një atmosferë festive sot u mbajt Kuvendi XI-të i Forumit të Rinisë të...

Zgjatet orari punës në sektorin e gjendjës civile në Komunën e Lipjanit

Me vendim të Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti nga sot zgjatet e...