Për një vit, në Afrikë nuk është shënuar asnjë rast i ri me polimielit

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Grabitje e armatosur në Llugaxhi

Policia Kosovës ka njoftuar se ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se deri sa ishte...

Lëndohet një burrë në Lipjan, u godit me plumb të pushkës ajrore

Një burrë në Lipjan ka pësuar lëndime trupore, pasi i njëjti është goditur nga...
Organizata e Kombeve të Bashkuara, ka thënë se në Afrikë nuk është regjistruar asnjë rast i ri me polimieliti apo paralizë të fëmijëve.

Rasti i fundit, është regjistruar në gusht të vitit të kaluar në Somali. Mirëpo, duhet të pritet edhe dy vjet tjera, derisa i tërë kontinenti të pastrohet nga virusi ngjitës.

Unicef ka njoftuar se kjo është një “arritje e jashtëzakonshme”, por që nuk do të thotë se lufta kundër sëmundjes do të ndalojë.

Por, çfarë është polimeliti? Kjo sëmundje është lehtë e parandalueshme nga vaksina, por është e pashërueshme.

Sëmundja transmetohet lehtë tek njerëzit, e posaçërisht tek fëmijët e vegjël.

Simptomat më të hershme janë temperatura e lartë dhe dhimbja në nyje. Më vonë, polio shkakton paralizë të përhershme, deri në vdekjen e pacientit. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...