Për herë të parë në histori, një grua fiton konkursin e matematikës (Foto)

PUBLIKUAR

fields-medal

Për herë të parë në histori, një grua ka fituar çmimin më të madh në matematikë, i quajtur ndryshe si çmimi ‘Nobel’ i matematikës.

Që në fillimet e konkursit në vitin 1936, medalja e nderit është fituar vetëm nga meshkuj, deri kur Maryam Mirzakhani e fitoi atë në Seoul, Korenë e Jugut, nga Bashkimi Ndërkombëtar i Matematikës.

“Është nder i madh. Jam e sigurt që në vjetët e ardhshme do të ketë shumë femra fituese”, tha ajo.

Ajo është një profesoreshë në universitetin e ‘Stanfrodit’.

Falë kontributit të saj në gjeometri, Mirzhakani i ka dhënë drejtim një fushe e cila konsiderohej tepër kaotike dhe e vështirë nga kolegët e saj.

fields-medal-1

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

7 Vëllezërit Center paisen me çertifikatë:*ISO 22000, garantuese e kualitetit dhe cilësisë së ushqimit

7 Vëllezërit Center me pronar Fadil Sopa janë paisur me çertifikatë:*ISO 22000 : 2018*...

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...