Pastron zorrët: Hani këtë ushqim tri herë në javë dhe nuk do të keni nevojë të blini probiotikë

PUBLIKUAR

Periudha e dimrit është e njohur për viruse dhe ftohje të shumta, ndërsa imuniteti ynë është më i dobët

Marrja e vitaminave është e domosdoshme për ta mbrojtur shëndetin dhe për ta forcuar imunitetin.

Një ndër ushqimet më të shëndetshme, ngrënia e të cilit rekomandohet në ditët e ftohta të dimrit, është lakra.

Kjo perime përmban nivel të lartë vitaminash C dhe B si dhe antioksidantë të fuqishëm. Kur fermentohet, bëhet gjithashtu një burim i pasur probiotikësh, transmeton Telegrafi.

Lakra turshi është një burim i pasur probiotikësh, gjethet e saj janë të pasura me baktere probiotike, me origjinë bimore, laktobacilus plantarum. Ato janë baktere të cilat gjenden në probiotikët e popullarizuar, të cilat nuk jeni të detyruar t’i blini nëse hani lakra turshi.

Hani tri herë në javë, kanë edhe fibra të rëndësishme për përshpejtimin e tretjes së ushqimit, transiti i materieve të dëmshme është aq i përshpejtuar dhe nuk ka kontakt të gjatë në zorrë, andaj nuk ka as raste për efekt negativ në shëndet.

Përveç lakrës, edhe rasolli është një probiotik i mirë, thonë nutricionistët.

– Ju rekomandojmë të konsumoni rasoll – e vetmja gjë që duhet pasur kujdes gjatë dimrit është që tretja të rregullohet në kohë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Kafjall përherë – këta artikuj asnjëherë

Mëngjesin duhet ta filloni me kafjall, mirëpo ndiqni paralajmërimin që disa artikuj kurrë të...

Çfarë është më mirë – autofagjia apo të hani gjithçka, por në sasi më të vogla?

“Si mund të humbas peshë më shpejt?”, është pyetja më e shpeshtë që meshkujt...

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...