Pasi Turqia e hoqi veton për Suedinë e Finlandës, vjen reagimi tjetër i Biden

PUBLIKUAR

Joe Biden, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka thënë se NATO-ja është krenare që ta ftojë Ukrainën dhe Suedinë që të bëhen anëtare të aleancës ushtarake euroatlantike.

Deklarata e Biden në Facebook, vjen në kohë kur në Madrid po mbahet Samiti i NATO-së.

Kjo në një kohë kur Turqia e ka hequr veton për Finlandën dhe Suedinë pasi u pajtuan të ekstradonin në Turqi figurat që Ankaraja i konsideron si terroriste.

“Vendimi i tyre për t’u bashkuar me këtë Aleancë do të na bëjë më të fortë dhe më të sigurt – do të forcojë hapat që po ndërmarrim gjatë këtij samiti për të rritur forcën tonë kolektive”, ka shkruar Biden. /Express

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...