Pas të nxehtit, Europa përfshihet nga stuhitë

Vala intensive e të nxehtit që javën e shkuar mbërtheu Evropën, u shndërrua në stuhi, shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta në fundjavë.

Vendet më të prekura ishin Italia, Spanja, Polonia, Franca dhe Austria.

E SPONZORIZUAR

Shumë zona ishin në gjendje gatishmërie pasi nivelet e ujit po ngriheshin në lartësi të rrezikshme.

Në Barcelonë u regjistruan më shumë se 40 litra shi për metër katror në vetëm 30 minuta.

Meteorologët thanë se zonat e prekura në Francë, regjistruan 100 mm reshje shiu të dielën.

Media italiane ndërkohë ka raportuar për tre viktima si pasojë e kushteve të motit. Dy prej tyre ishin goditur nga rrufetë dhe një tjetër ishte përplasur nga era me një rrethim.

Në Kirchberg të Austrisë, shiu i rrëmbyeshëm bëri që sasi të mëdha balte të rrëshqisnin mbi rrugë, duke i bllokuar ato. U desh ndërhyrja e makinerive të rënda për lirimin e tyre.

Ekspertët e motit thonë se sasi të mëdha shiu në një tokë të thatë, favorizojnë rrëshqitjet e dheut, përcjell tch.

Ekspertët në të gjithë botën ia faturojnë këto kushte ekstreme moti viteve ngrohje globale si pasojë e aktivitetit njerëzor.