Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

PUBLIKUAR

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një fshat në Poloninë lindore këtë mbrëmje.

Ai tha se ka “paralajmëruar prej kohësh” se veprimet ruse “nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë”.

I pari i shtetit të Ukrainës vazhdoi të përsërisë mbështetjen e vendit të tij për Poloninë, e cila ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas që nga shpërthimi i luftës në shkurt.

Ai shtoi se “duhet veprim” pas “sulmeve raketore ruse në territorin e NATO-s”.

Presidenti ukrainas e përshkroi këtë si një “përshkallëzim të rëndësishëm”.

Ndryshe, Polonia ka treguar se me rastin e sulmit kanë vdekur dy persona. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Zhvillimet në Rusi, reagon Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se asnjë gënjeshtër nuk mund të fshehë kaosin...

Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit. Deri tani...

Zelensky pretendon se Ukraina është në rrugën e anëtarësimit në NATO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se ende e sheh vendin e tij...