Parlamenti turk fillon debatin mbi ndryshimet kushtetuese – për Erdoganin president deri më 2029!

PUBLIKUAR

Parlamenti turk ka nisur të debatojë rreth ndryshimeve kushtetuese, ndryshime të cilat priten të rrisin fuqinë e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke e lejuar gjithashtu atë që të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2029.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Erdogan, figura dominuese në politikën turke për 14 vjet, ishte kryeministër që nga viti 2003 deri në vitin 2014.

Atë vit, në pamundësi për të kërkuar edhe një mandat në këtë detyrë, ai kandidoi për president, duke u zotuar për të forcuar pushtetin e asaj që ka qenë kryesisht një punë ceremoniale. Ai fitoi lehtësisht.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e Erdoganit në pushtet, e njohur me inicialet AKP, dhe Partia Nacionaliste, e cila është formalisht në opozitë, por mbështet propozimin kushtetues, besohet të kenë numrin e votave të mjaftueshme – të paktën 330 nga 550 – për të kaluar ndryshimet.

Paketa më pas do të dorëzohej në një referendum kombëtar në pranverë. Kushtetuta nuk është ndryshuar që nga viti 2010.

Erdogan ka argumentuar vazhdimisht se Turqia ka nevojë për një sistem presidencial, si në Shtetet e Bashkuara apo Franca, për të shmangur një nga qeveritë e dobëta të koalicionit dhe për të shmangur atë që ai e përshkruan kërcënim ekzistencial për kombin.

Nëse këto ndryshime aprovohen, legjislacioni do të hyjë në fuqi në vitin 2019 dhe do të lejojë Erdoganin për të shërbyer dy mandate tjera pesë-vjeçare si president.

“Ky do të jetë fillimi i një epoke të re”, kishte thënë Erdogan në një tubim muajin e kaluar, pasi ligji ishte dorëzuar në parlament.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...