OKB-ja tregon sa anije ushqimore ukrainase janë benda dhe jashtë porteve

PUBLIKUAR

Sekretari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka treguar se dhjetëra anije brenda dhe jashtë portes së Ukraijnës janë të ngarkuara me produkte ushqimore.

“Dhjetëra anije kanë lundruar brenda dhe jashtë porteve të Ukrainës, të ngarkuara deri më tani me 720,000+ tonë metrikë produkte ushqimore, si pjesë e Iniciativës për drithërat e Detit të Zi”, ka shkruar ai në Twitter, të enjten.

“Një demonstrim i fuqishëm i asaj që mund të arrihet, madje edhe në kontekstet më shkatërruese, kur vendosim njerëzit në radhë të parë”, ka shtuar ai.

Muajin e kaluar ishte arritur një marrëveshje mes Ukrainës dhe Rusisë për lejimin e eksportit të mallrave të Ukrainës – marrëveshja ishte ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia. /Express

 

 

 

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...