Odyssey 21 me 521 kuaj fuqi, makinë e fuqishme për të gjitha terrenet

Makinë e fuqishme elektrike, që mund të garojë nëpër terrene të vështira

Popullariteti i makinave SUV për të gjitha terrenet, është rritur shumë dhe kemi modele të fuqishme se Tesla Model X, Rivian R1T dhe Jaguar I-Pace, transmeton Telegrafi. Mirëpo, asnjëra nuk është si Odissey 21 që është prodhuar nga Extreme E, dedikuar për gara male të thepisura apo lugina me baltë.

E SPONZORIZUAR

Pjesëmarrësit në Goodwood Festival of Speed, kanë pasur mundësinë e mirë, që ta shohin këtë makinë të fuqishme, duke demonstruar mundësitë në lëvizje. Specifikat nuk janë bërë të ditura, por thuhet se e ka një motor të fuqishëm elektrike që prodhon 521 kuaj fuqi.

Kjo fuqi dhe sistemi i ndërtimit, i ndihmojnë që nga zero deri në 100 kilometra në orë, t’i zë për 4.1 sekonda, derisa lëvizë në pjerrtësi prej 130 për qindësh. Rrotat Continental me 37 inç, i mundësojnë të lëvizë në 52 shkallë që është pozitë më shumë vertikale se sa horizontale.

Nuk është bërë e ditur se kur do të lansohet Odysse 21, mirëpo dihet se do ta shohim shumë shpejtë nga gara. /Telegrafi/