“Nxehet” situata, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut lëshojnë raketa në brigjet e njëra-tjetrës për herë të parë

PUBLIKUAR

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë lëshuar për herë të parë raketa në ujërat e brigjeve të njëra-tjetrës.

Seuli u hakmor të mërkurën tre orë pasi Pheniani lëshoi ​​një raketë që u ul më pak se 60 km nga qyteti jugor Sokcho.

Ushtria e Jugut tha se kjo ishte një shkelje “e papranueshme” e territorit të saj.

Ai lëshoi ​​tre raketa ajër-tokë në përgjigje, të cilat zyrtarët thanë se u ulën në një distancë të ngjashme përtej vijës kufitare veriore (NLL).

Linja e demarkacionit shënon pikën e përafërt në mes të rrugës në det midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, por Veriu nuk e ka pranuar kurrë kufirin, shkruan BBC.

Koreja e Veriut gjuajti të paktën 10 raketa në drejtimet lindore dhe perëndimore të mërkurën, thonë zyrtarët e Koresë së Jugut.

Ajo vjen një ditë pasi Veriu kërcënoi SHBA-në dhe Korenë e Jugut për stërvitjet e tyre të përbashkëta ushtarake, duke thënë se “SHBA dhe Koreja e Jugut do të duhet të përballen me një rast të tmerrshëm dhe të paguajnë çmimin më të tmerrshëm në histori”.

Ekziston shqetësimi se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un mund të jetë duke përgatitur terrenin për testin e parë të armëve bërthamore në pesë vjet.

Të paktën një nga raketat e Koresë së Veriut, e lëshuar para orës 09:00 (00:00 GMT) të mërkurën, u ul rreth 26 km në jug të kufirit, 57 km në lindje të Sokcho dhe 167 km në veri-perëndim të ishullit Ulleung.

Ai shkaktoi sirenat e sulmit ajror në Ulleung, ku banorëve iu tha të evakuoheshin në strehimoret nëntokësore.

Ai u kap menjëherë nga autoritetet koreano-jugore dhe japoneze, të cilët dënuan me shpejtësi përshkallëzimin nga Pheniani.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol e cilësoi atë një “pushtim territorial efektiv” dhe u zotua për një “përgjigje të shpejtë dhe të vendosur”.

Sipas ligjit ndërkombëtar, vendet mund të krijojnë pretendime territoriale vetëm për 12 milje detare në kufi me tokën e tyre dhe raketa ra jashtë këtij kufiri.

Rreth tre orë më vonë, Jugu lëshoi ​​tre raketa me precizion ajër-tokë nga avionët luftarakë në ujërat në brigjet e tij lindore.

Të shtënat janë një përshkallëzim i dukshëm i armiqësive në të gjithë gadishullin këtë vit, i cili kishte dëshmuar tashmë mbi 50 lëshime raketash nga Koreja e Veriut, duke përfshirë një raketë balistike që kaloi mbi Japoni./Abcnews.al./

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...