Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Moti sot: Me rrebeshe shiu dhe shkarkime rrufesh

Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale...

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit.

Deri tani janë numëruar 67.33%, ku presidenti aktual Rexhep Tajip Erdogan prin me 55.36%.

Rivali i tij, Kemal Kiliçdarogjlu, ka mbledhur 41.26%, ndërkaq Sinan Ogjan 2,20%.

Kujtojmë se nga votat vendore, Erdogan ka rënë në 49.35% e Kiliçdarogjlu ka mbledhur 45%.

Nëse asnjëri kandidat nuk e arrin 50 përqindëshin në fund të numërimit të votave, atëherë vendi shkon në balotazh.

SHIKO MË SHUMË

Zbulohet se sa do të jetë “kostoja ditore” nga shembja e urës në Baltimore

Shembja e urës Francis Scott Key në Baltimore pasi u godit nga një anije...

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...