Nuk akreditohen 3 programe studimi në institucione publike, 28 në ato private

PUBLIKUAR

00_12_14042399891017873506
Agjencia e Akreditimit e Kosovës (AAK) i ka akredituar në nivel institucional për 3 vjet tri universitetet e reja të themeluara nga Qeveria e Kosovës, atë të Mitrovicës, Gjilanit dhe Gjakovës si dhe Universitetin e Prishtinës për 5 vjet.
Përmes një komunikate për medie, AAK ka bërë të ditur se në nivel institucional janë akredituar edhe tri institucione private të arsimit të lartë derisa nuk janë akredituar 28 programe nga Bartësit Privat të Arsimit të Lartë, nuk janë akredituar 9 programe në institucionet publike derisa janë shtyrë për një fazë tjetër 3 vendime në institucionet publike të arsimit të lartë dhe 4 në ato private.

Janë akredituar 42 programe në nivel bachelor, master dhe PhD në Universitetin e Prishtinës.

Në universitetin e Prizrenit “Ukshin Hoti” janë akredituar 4 programe të studimit, në Universitetin e Pejës “Haxhi Zeka” janë akredituar 3 programe, në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini” janë akredituar 21 programe studimi. Kurse, në Universitetin e Gjilanit janë akredituar 7 programe të studimit.

Për akreditim dhe riakreditim në vitin e kaluar kishin aplikuar mbi 190 programe të studimit në institucionet publike e private dhe dhjetëra institucione nga të dy kategoritë.

 

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

7 Vëllezërit Center paisen me çertifikatë:*ISO 22000, garantuese e kualitetit dhe cilësisë së ushqimit

7 Vëllezërit Center me pronar Fadil Sopa janë paisur me çertifikatë:*ISO 22000 : 2018*...

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...