Nga protesta në Shkup, 20 të lënduar dhe 6 të arrestuar

PUBLIKUAR

aaprotestaaaProtesta e filluar sot në mesditë në Shkup, kundër dënimit të 6 të arrestuarve në rastin “Monstra” kishte dalë nga kontrolli, duke shkaktuar kaos nëpër rrugët e Shkupit dhe duke lënë pasoja të mëdha materiale nëpër rrugët e kryeqytetit.

Mediat atje raportonin përplasje mes protestuesve dhe forcave policore të cilat siguronin objektet kryesore shtetërore dhe godinën e gjykatave.

Ndërsa pasdite raportohet se nga kjo protestë kanë mbetur 20 të lënduar dhe gjashtë të arrestuar.

Për këtë ka folur edhe Ministria e Punëve të Brendshme, e cila në një konferencë për media, shpalosi detaje për protestën.

Sipas zëdhënësit të kësaj ministrie, Ivo Kotevski, gjatë protestës që u mbajt sot kanë mbetur 20 të lënduar dhe 6 të arrestuar.

“6 persona nga protestuesit janë arrestuar, njëri prej të cilëve është ankuar për lëndime dhe është dërguar në spital. Gjithashtu është dëmtuar ekspozitura e ‘Komercijallna Bankës’, disa automjete dhe një dyqan. Gjatë ditëve në vijim me ndihmën e filmimeve tona dhe me ndihmën e filmimeve të mediave do të vazhdojmë identifikimin e atyre që morën pjesë në protesta dhe u rrahën me policinë”, është shprehur Kotevski.

Ai ndër të tjera ka shtuar se, policia po punon për të ndjekur ata persona që kanë organizuar protestën, që sipas, Koteskit, shkaktoi trazirë dhe rrëmuja.

 

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

7 Vëllezërit Center paisen me çertifikatë:*ISO 22000, garantuese e kualitetit dhe cilësisë së ushqimit

7 Vëllezërit Center me pronar Fadil Sopa janë paisur me çertifikatë:*ISO 22000 : 2018*...

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...