Nëse keni turp të pyesni… Përse vazhdimisht kam gazra?

PUBLIKUAR

Problemi yt është i pakëndshëm, mirëpo lajm i mirë që gazrat më së shpeshti tregojnë problemin serioz

E para, mos u brengosni. Fryrja e barkut apo të ënjturit tani janë dukuri shumë e shpeshtë.

Pacientët ënjtjen më shpesh e përshkruajnë si ndjenjë e fortësisë në stomak, por ndonjëherë janë të pranishme edhe dhembje të mëdha fizike.

Gazrat më së sheshti i lidhin me ushqimin e caktuar. Mirëpo, edhe stresi mund të jetë shkaktar, sepse ai është pasojë e sindromës së zorrëve nervoze.

Dhimbja lëviz nëpër gjithë stomakun, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, edhe trashja abdominale (e stomakut) indirekt mund të ndikojnë në shfaqjen e fryrjes për shkak që indet yndyrore nën lëkurë, d.m.th. dhjami, u bëjnë trysni organeve përreth, si p.sh. lukthit dhe zorrëve.

Do të duhej që të verifikoni edhe një gjë – a keni infeksion të lukthit me bakterin helikobakter pilori.

Vështirësia që organizmi manifeston në shpërbërjen e një sërë ushqimesh, si dhe gëlltitja e ajrit janë dy ndër faktorët më të shpeshtë që çojnë në formimin e gazrave në aparatin tretës.

Gazrat mund të manifestohen gromësirave apo çlirimit nëpërmjet rektumit (zorrës së trashë). Gazrat e stomakut janë ndër problemet e shpeshta prej të cilave vuan një pjesë e mirë e popullatës.

Neglizhenca në trajtimin e tyre, shpesh shfaqet në nivele të larta duke bërë që shumë persona të përballen me gjendje të parehatshme.

Në këto kushte nuk duhet lënë anash marrjen e kujdesit mjekësor të specializuar në rast se sasia e gazrave në aparatin tretës është në nivele të larta dhe e përsëritur. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...