Në Zvicër do të lansohen autobusët pa shoferë

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Tuna pas rasteve të fundit në Kosovë: Gjysma dhunues e vrasës, gjysma thashethemexhi

Këngëtarja e njohur, Altuna Sejdiu-Tuna, ka bërë një reagim në mediat sociale. Përmes një storie...

Në pranverën e vitit të ardhshëm, në Zvicër do të hidhen në qarkullim autobusët që voziten vet.

Fillimisht do të nisin punën dy autobusë, që do të lëvizin nëpër trafikun e hapësirës turistike të Sionit.

Këta autobusë që zënë nga nëntë njerëz të rritur, do të jenë pjesë e eksperimentit, për të parë nëse makina të ngjashme mund të lëshohen edhe në pjesë të tjera të vendit, transmeton Telegrafi.

PostBus do të kenë linja të veçanta dhe do të ndalojnë në stacionet e tyre. Mirëpo, ata që janë për nguti, duhet të zgjedhin një mjet tjetër transporti sepse këta autobus nuk kalojnë mbi 20 kilometra në orë.

Autobusët që kanë xhama të mëdha shihen si të përkryera për turistët që duan të shohin pjesët piktoreske të vendit. /Telegrafi/

 

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...