Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

PUBLIKUAR

Segmenti i SUV-ve premium është mbushur me rivalë, e një prej lojtarëve të rinj është Aehra.

Fjala është për kompaninë italiane Aehra e cila dizajnoi SUV-in elektrik me pamje interesante, transmeton Telegrafi.

Edhe pse nuk është SUV-i i parë me dyer “gullwing”, megjithatë është i pari që ka edhe dyer gullwing dhe flutur.

Dyert e përparme hapen nga lart e ato të pasme nga para, derisa, por ajo çfarë tërheq më së shumti vëmendjen janë retrovizorët e hollë.

Shefi i dizajnit në kompaninë Aehra, Filippo Perini, ka thënë se dizajni i veturës paraqet “një prezencë të guximshme”.

Ai më herët ka qenë dizajneri kryesor në kompaninë Lamborghini, kështu që një pamjet e tillë e SUV-it elektrik nuk ndonjë befasi e madhe.

Reklama

Kompania italiane zbuloi dizajnin e eksterierit të SUV-it në Milano ku gjendet selia e Aehra. Bëhet fjalë për limuzinën që do të duhej të debutonte në vitin 2023.

E nëse gjithçka shkon sipas planit, SUV do të duhej t’i dërgohej nëpër garazhe blerësve në vitin 2025. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Jeep kërkon ndihmë nga njerëzit për ta emëruar makinën Wagoneer S – personit që i zgjidhet ideja do t’i jepet shpërblimi i madh

Jeep ka rrugës një Wagoneer elektrik. Kompania e prezantoi modelin dhe disa të tjerë...

Veturat më hidrogjen çdo herë e më të kërkuara, Hyperion XP-1 me 2.000 kuaj-fuqi – me një rezervuar mund të përshkojë 1.600 kilometra

Ju kujtohet Hyperion XP-1, vetura me hidrogjen që pushtoi ballinat e gazetave në gusht...

Nissan ndalon marrjen e porosive për Sakura për shkak të kohëve të mëdha të pritjes

Vetura elektrike e Nissan, Sakura Kei, me sa duket po ecën shumë mirë –...