NASA: Asteroidi 24 metra i gjatë është nisur sot drejt Tokës

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Aksident i rëndë në autostradën e Fushë Kosovës, përfshihen disa makina, kamionë e një furgon (Pamje)

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm mbi urën e autostradës në...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

KEDS ka njoftuar se si rezultat i punimeve në projekte dhe punime të domosdoshme...

Një asteroid masiv 24 metra i gjerë është nisur drejt Tokës sot, më 19 shtator, tha NASA.

Në muajt e fundit ka pasur shumë thirrje për kalime të afërta të asteroidëve meTokën.

Gushti “u bombardua” me fluturime asteroidësh dhe muaji shtator po ndjek trendin.

Tre asteroidë kaluan afër Tokës vetëm dje dhe dy të tjerë protet të bëjnë afrime të afërta me planetin sot, njëri prej tyre i quajtur Asteroidi 2022 SF.

Asteroidi 2022 SF është nisur sot drejt Tokës me një shpejtësi prej 60.372 kilometra në orë, sipas NASA-s.

Ai do të bëjë kalimin e tij më të afërt me planetin, në një distancë prej afro 5.5 milionë kilometrash.

Megjithëse asteroidi 2022 SF nuk pritet të godasë Tokën, ai është klasifikuar si një objekt potencialisht i rrezikshëm për shkak të afërsisë me të cilën do të kalojë Tokën.

Asteroidi 2022 SF është pjesë e grupit të asteroidëve Apollo./Abcnews.al

 

 

SHIKO MË SHUMË

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...

Gaza po shkon drejt një ndërprerjeje totale të internetit

Gaza po i afrohet një ndërprerjeje pothuajse totale të internetit pasi rajoni pësoi humbjen...