NASA: Asteroidi 24 metra i gjatë është nisur sot drejt Tokës

PUBLIKUAR

Një asteroid masiv 24 metra i gjerë është nisur drejt Tokës sot, më 19 shtator, tha NASA.

Në muajt e fundit ka pasur shumë thirrje për kalime të afërta të asteroidëve meTokën.

Gushti “u bombardua” me fluturime asteroidësh dhe muaji shtator po ndjek trendin.

Tre asteroidë kaluan afër Tokës vetëm dje dhe dy të tjerë protet të bëjnë afrime të afërta me planetin sot, njëri prej tyre i quajtur Asteroidi 2022 SF.

Asteroidi 2022 SF është nisur sot drejt Tokës me një shpejtësi prej 60.372 kilometra në orë, sipas NASA-s.

Ai do të bëjë kalimin e tij më të afërt me planetin, në një distancë prej afro 5.5 milionë kilometrash.

Megjithëse asteroidi 2022 SF nuk pritet të godasë Tokën, ai është klasifikuar si një objekt potencialisht i rrezikshëm për shkak të afërsisë me të cilën do të kalojë Tokën.

Asteroidi 2022 SF është pjesë e grupit të asteroidëve Apollo./Abcnews.al

 

 

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...