Musk për shkarkimet e punëtorëve: S’pata zgjidhje tjetër, Twitter po humbte 4 milionë dollarë në ditë

PUBLIKUAR

Pronari i ri i Twitter, Elon Musk, ka mbrojtur vendimin për shkarkimin e rreth gjysmës së fuqisë punëtore të kompanisë, duke thënë se ai nuk kishte zgjidhje tjetër, pasi Twitter po humbte më shumë se 4 milionë dollarë në ditë.

Musk këmbënguli se angazhimi i platformës për moderim mbeti “absolutisht i pandryshuar”.

“Lidhur me reduktimin e fuqisë punëtore të Twitter, për fat të keq nuk ka zgjidhje kur kompania po humbet mbi 4 milionë dollarë në ditë. Të gjithëve që u larguan iu ofruan tre muaj pagesë pas largimit nga puna, që është 50% më shumë sesa kërkohet me ligj”, ka shkruar Musk në Twitter.

Vetëm pak minuta përpara postimeve të Musk, kreu i sigurisë dhe integritetit në Twitter, Yoel Roth konfirmoi se pushimet nga puna kishin prekur 50% të kompanisë, duke përfshirë afërsisht 15% të departamentit të besimit dhe sigurisë.

Musk e ripostoi këtë, duke e përshkruar atë si një “përmbledhje të shkëlqyer”.

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...