Mjekët paralajmërojnë për rreziqet e kuletave të pista

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...
Mbi 90 për qind e kuletave përmbajnë baktere, teksa femrat janë më të prira të ketë kuleta të papastra.

Hulumtuesit zbulojnë se femrat i kanë më të papastra kuletat, sepse i lënë në tualet dhe kuzhinë, derisa meshkujt i mbajnë zakonisht në xhep.

“Kuletat dhe çantat, janë një burim i pafund i baktereve dhe sëmundjeve ngjitëse” shkruan në hulumtimin e botuar në “Advanced Biomedical Research”.

Universiteti Mauritius, e ka bërë një hulumtim me 145 kuleta, 80 të femrave dhe 65 të meshkujve.

Rezultatet kanë treguar se 95.2 për qind e kuletave, kanë pasur baktere.

Vetëm 2.1 për qind e femrave i pastrojnë kuletat dhe çantat një herë në muaj, kurse 81.5 për qind, nuk i zbrazin ato asnjë herë.

Është gjetur se kuletat e lëkurës, kanë më pak baktere, shkaku i sipërfaqes së rrafshët, në të cilën nuk mund të qëndrojnë bakteret. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Keni qarkullim të dobët të gjakut: Me ndihmën e këtyre artikujve do ta rregulloni shumë lehtë!

Duke pasur parasysh që qarkullimi i gjakut ndihmon bartjen e oksigjenit dhe nutrienëve në...

Llojllojshmëria e vitaminave B: Në cilin ushqim më së shumti ka dhe cili është më i rëndësishmi?

Ekzistojnë 8 vitamina të ndryshme në grupin e vitaminave B: tiamina, riboflavina, niacina, thartira...

Zgjidheni problemin e rritjes se thoit në mish te fëmijët

Me një masazh të thjeshtë në shtëpi, mund t’ua lehtësoni vuajtjen në vetëm 7...