Mjekët kanë zbuluar kur seksi çon në vdekje në një çast: Një grup njerëzisht janë të rrezikuar

PUBLIKUAR

Marrëdhëniet seksuale mund të shkaktojnë një përfundim fatal tek njerëzit që vuajnë nga astma, sipas studimeve të fundit

Një nga studimet e kryera në Britaninë e Madhe ka treguar tashmë se personat që e kanë këtë sëmundje kanë konfirmuar se ajo ua ka shkatërruar jetën seksuale.

Pra, mjekët paralajmërojnë që, përveç prezervativëve, inhalatori mund të bëhet aksesor kryesor gjatë marrëdhënies seksuale.

Marrëdhëniet intensive intime mund të shkaktojnë sulme të rrezikshme të astmës, ka treguar një studim i ri nga Kolegji Amerikan i Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë. Seksi konsiderohet një ushtrim i mundimshëm që kërkon shumë energji, transmeton Telegrafi.

“Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë që shpenzimi i energjisë nëpërmjet aktivitetit seksual përafërsisht është i barabartë me ngjitjen e shkallëve”, ka thënë dr. Ariel Leung, autor i studimit.

Ushtrimet gjithmonë kanë paraqitur rrezik për njerëzit me astmë për shkak të frymëmarrjes, sepse gypat e frymëmarrjes bëhen më të ngushtë dhe pamundësojnë qarkullimin e ajrit.

Astmatikët seksualisht aktivë mund të vuajnë nga përkeqësimet e astmës, pra përkeqësimi i shpejtë dhe progresiv i simptomave të kësaj sëmundjeje, nëse u përkushtohen shumë aktiviteteve nën çarçafë.

Mirëpo, problemi më i madh është që kur astmatiku fizikisht i afrohet personit me të cilin dëshiron të bëjë dashuri, është shumë e mundshme që të mos e ndiejë fare sulmin.

Doktorët paralajmërojnë njerëzit që të jenë të ndërgjegjshëm për të gjitha këto shenja.

Kur astma e shkaktuar me aktivitet seksual identifikohet dhe shërohet në mënyrën e duhur, alergologët kanë mundësi ta përmirësojnë cilësinë e jetës të pacientëve të tyre.

“Përdorimi i inhalatorit 30 minuta para seksit mund të pengojë sulme e astmës, duke ju mundësuar juve dhe partnerit jetë normale seksuale”, thotë dr. Leung.

Këto janë disa nga këshillat e mjekut nëse keni astmë dhe nuk doni të hiqni dorë nga jeta juaj seksuale:

• Pozicioni i ndryshuar – disa pozicione krijojnë presion shtesë në gjoks që çon në gulçim
• Përdorni ilaçet – nëse i merrni para aktivitetit fizik, pyesni mjekun tuaj nëse mund të bëni të njëjtën gjë përpara marrëdhënies seksuale
• Mos e injoroni problemin – nëse vëreni se keni probleme me frymëmarrjen gjatë seksit, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...