Ministri serb: Të zgjidhet çështja e Kosovës, pa njohjen e saj

PUBLIKUAR

Ministri serb i Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale, Branko Ruzhiq, ka thënë se dialogu i brendshëm, i iniciuar nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq, po shkon në drejtim të zgjidhjes së “nyjës gordiane” , por pa njohjen e Kosovës.

Ministri serb ka thënë për gazetën serbe “politika” se përmes dialogut duhet të shihen realisht indikatorët e gjendjes në Kosovë dhe mundësitë që, përmes zbatimit të marrëveshjes së Brukselit, të respektohen interesat e serbëve në Kosovë, të ruhet trashëgimia kulturore serbe dhe të aplikohet eksteritoriariteti funksional për manastiret dhe kishat serbe, siç parashihet me Planin e Ahtisaarit, transmeton Telegrafi.

“Sigurisht se krejt kjo do të bëhej, pa njohjen e pavarësisë së Kosovës”, tha ai, duke vlerësuar se ftesa e presidentit Vuçiq për dialog të brendshëm, është një vendim i mençur dhe i guximshëm.

“Konflikti i ngrirë nuk është zgjidhje për Kosovën”, tha ai.

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Krim kundër Zotit dhe njerëzimit

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një “krim kundër Zotit dhe...

Gripi i shpendëve alarmon Çekinë, asgjëson 220,000 pula

Autoritetet në Çeki po përgatiten për të vrarë deri në 220,000 pula në një fermë...

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve...