Ministri francez i Financave: Eurozona në pikun e inflacionit, do të jetë kështu të paktën deri në fundvit

PUBLIKUAR

Ministri i Financave në Francë, Bruo Le Maire ka thënë sot se eurozona është në pikun e inflacionit dhe sipas tij kjo krizë do të zgjasë të paktën deri në fund të këtij viti, megjithatë ka shtuar se edhe kjo gjë është e pasigurtë.

Le Maire, duke folur për Les Echos, ka thënë se ai pret që nivelet e inflacionit të mbesin të larta deri në vitin 2023, duke shtuar se “edhe pas vitit 2023, inflacioni do të jetë strukturalisht më i lartë se ajo që jemi mësuar ta shohim në dekadat e fundit”, transmeton Gazeta Express.

Inflacioni në Eurozonë është rritur në një nivel të ri rekord gjatë muajit të kaluar.

I pyetur për ngritjet e fundit të inflacionit që ka goditur zonën jugore të eurozonës, Le Maire ka deklaruar se ai ka besim të plotë se qeveritë e Greqisë dhe Italisë do të marrin vendimet e duhura. /GazetExpress/

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina thotë se nga shtatori mund të eksportojnë 3 milionë tonë drithëra

Ukraina mund të eksportojë 3 milion tonë drithëra nga portet e saj në shtator...

Kinë-Tajvan: Çfarë mësuam nga stërvitjet e Pekinit rreth ishullit

Vizita e politikanes amerikane Nancy Pelosi ka shkaktuar tensione të reja midis Tajvanit të...

Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik...