Mini SUV-i elektrik, Baojun Yep që kushton shumë lirë – vjen me një ekran mbrapa si një ‘Smart Watch’ ku mund të ndani mesazhe me shoferët

PUBLIKUAR

Më 25 prill, një sipërmarrje e përbashkët midis firmave SAIC Motor, General Motors dhe Liuzhou Wuling Motors (SAIC-GM-Wuling Automobile) zbuloi të reja në lidhje me mini SUV-in e saj të ardhshëm elektrik Baojun Yep.

Vetura do të kushtojë rreth 14,400 dollarë dhe do të lansohet në muajin qershor, transmeton Telegrafi.

Por kryesisht, sipërmarrja prezantoi një veçori të kësaj makine, një ekran dixhital në pjesën mbrapa të makinës që mund të ndajë statusin e shoferit, kohën, emocione, paralajmërimet dhe shumë gjëra të tjera me shoferët e tjerë.

Sipërmarrja e përbashkët e quan këtë veçori një orë makine, e frymëzuar nga një orë. Ndoshta sepse dizajni duket sikurse Apple Watch me një rrip.

I gjithë ekrani, është mbi 1 metër e gjatë dhe 0.26 metra e gjerë, duke llogaritur rripin e orës. Ashtu si pajisja Apple, ju mund të zgjidhni dizajne të ndryshme për orën tuaj në makinë.

Reklama

Në shiritin e gjatë 1 metër (1,050 mm për të qenë të saktë), është montuar një ekran dixhital 300 x 256 mm, i cili funksionon si ‘orë’. Mund të shfaqë kohën, ikona të ndryshme dhe kompania thotë se mund të zhbllokojë shumë lojëra ndërveprimi, duke i lejuar përdoruesit të ‘ndajnë ide kreative’. GM thotë se kjo veçori është këtu për të ‘ndihmuar brezin e ri për të shprehur personalitetin e tyre’.

SGMW zbuloi gjithashtu se Baojun Yep do të pajisjet me sistemin inteligjent të vozitjes Lingxi të zhvilluar nga DJI-Wuling. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Në Kosovë në pesë ditët e ardhshme pritet të mbajë mot i ngjashëm me...

Zjarr në një objekt në Lipjan

Policia Kosovës ka njoftuar se është raportuar për zjarrvënie në objekt, i cili është...

Messi theu rekordin e Ronaldos, bëhet futbollisti me më së shumti gola në top-ligat evropiane

Lionel Messi ka thyer një tjetër rekord të vendosur nga rivali i tij, Cristiano...

Joseph: Kriza në veri e Ballkan përfundon kur katër shtetet e NATO-s e njohin Kosovën

Njohësi i Ballkanit, Edward P. Joseph, ka thënë se gjithë rrëmuja e Ballkanit dhe...

SHIKO MË SHUMË

Lamborghini Countach klasik pritet të dalë në ankand

Një Lamborghini Countach klasik i gjetur në një hambar pritet të shitet me një...

Ford publikon një video ngacmuese për një model elektrik të ri për Evropën, mund të jetë furgoni E-Transit 2023

Ford Europe ndau një video të shkurtër ngacmuese të një veture të re elektrike...

BMW i5: Publikohen pamjet e “testeve brutale” gjatë dimrit me sedanin e ri elektrik

BMW së fundi përfundoi një pjesë të programit të guximshëm të testimit për i5...