Mini SUV-i elektrik, Baojun Yep që kushton shumë lirë – vjen me një ekran mbrapa si një ‘Smart Watch’ ku mund të ndani mesazhe me shoferët

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Gati 3 vjet qeverisje, Kurti u tregon mërgimtarëve në Berlin çfarë ka bërë si Kryeministër

Lëvizja Vetëvendosje njofton se kryeministri Albin Kurti i shoqëruar me zyrtarë të qeverisë, ka...

Tri punët më të mira për njerëzit në depresion

Është vërtetuar shkencërisht se zgjedhja e duhur e punës ka një efekt pozitiv në...

Më 25 prill, një sipërmarrje e përbashkët midis firmave SAIC Motor, General Motors dhe Liuzhou Wuling Motors (SAIC-GM-Wuling Automobile) zbuloi të reja në lidhje me mini SUV-in e saj të ardhshëm elektrik Baojun Yep.

Vetura do të kushtojë rreth 14,400 dollarë dhe do të lansohet në muajin qershor, transmeton Telegrafi.

Por kryesisht, sipërmarrja prezantoi një veçori të kësaj makine, një ekran dixhital në pjesën mbrapa të makinës që mund të ndajë statusin e shoferit, kohën, emocione, paralajmërimet dhe shumë gjëra të tjera me shoferët e tjerë.

Sipërmarrja e përbashkët e quan këtë veçori një orë makine, e frymëzuar nga një orë. Ndoshta sepse dizajni duket sikurse Apple Watch me një rrip.

I gjithë ekrani, është mbi 1 metër e gjatë dhe 0.26 metra e gjerë, duke llogaritur rripin e orës. Ashtu si pajisja Apple, ju mund të zgjidhni dizajne të ndryshme për orën tuaj në makinë.

Reklama

Në shiritin e gjatë 1 metër (1,050 mm për të qenë të saktë), është montuar një ekran dixhital 300 x 256 mm, i cili funksionon si ‘orë’. Mund të shfaqë kohën, ikona të ndryshme dhe kompania thotë se mund të zhbllokojë shumë lojëra ndërveprimi, duke i lejuar përdoruesit të ‘ndajnë ide kreative’. GM thotë se kjo veçori është këtu për të ‘ndihmuar brezin e ri për të shprehur personalitetin e tyre’.

SGMW zbuloi gjithashtu se Baojun Yep do të pajisjet me sistemin inteligjent të vozitjes Lingxi të zhvilluar nga DJI-Wuling. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...