Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

PUBLIKUAR

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj elektrike në Amerikën e Veriut duke filluar nga viti 2025.

Është prodhuesi i parë gjerman i automobilave që miraton vendimin për ta përdorur këtë lidhës, transmeton Telegrafi.

Javëve të fundit, ka pasur një valë prodhuesish të automjeteve që kanë njoftuar miratimin e lidhësit NACS të Tesla-s, duke filluar nga Ford, pastaj nga GM, Rivian dhe Volvo.

Prodhuesit e mëdhenj gjermanë të automjeteve dukej se po duronin – megjithëse Volkswagen tha se ishte në diskutime me Tesla-n për këtë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...

Prodhuesi zviceran ka prodhuar 1,000 njësi të mikro-makinës elektrike Microlino

Prodhuesi zviceran ka shënuar një sukses pasi ka prodhuar 1,000 njësi të mikromakinës elektrike...