Mënyra më e mirë natyrale për heqjen e nikotinës dhe katranit nga mushkëritë!

PUBLIKUAR

Pirja e duhanit është padyshim gjë e keqe për shëndetin. Duhani e dëmton thuajse çdo organ të trupit, por më së shumti e pësojnë mushkëritë

Kur thithni duhan, mushkëritë mbushen me nikotinë dhe katran, transmeton Telegrafi.

Sipas American Lung Association, pirja e duhanit është shkaktari kryesor i vdekjeve preventive në SHBA, e cila i shkakton mbi 438,000 vdekje në vit. Prandaj, ata rekomandojnë që të ndaloni konsumimin e duhanit aq më shpejt që është e mundur.

Por, përderisa keni katran dhe nikotinë në mushkëri, ekziston një zgjidhje e lehtë dhe natyrale e cila i pastron mushkëritë.

Përbërësit:

– Një litër ujë
– 400 gramë qepë
– 400 gramë sheqer ose mjaltë
– Dy lugë gjelle shafran
– Një rrënjë xhenxhefili

Vlojeni ujin me sheqer, ose nëse keni zgjedhur mjaltë, vetëm shtojani atë në fund. Preni qepët dhe rrënjën e xhenxhefilit, pastaj shtoni në ujin e vluar.

Kur uji të vlojë prapë, shtoni pluhurin e shafranit dhe zvogëloni temperaturën e nxehjes. Produktin vendoseni në një kavanoz, ndërsa kur të ftohet vendoseni në frigorifer.

Dy lugë gjelle të këtij produkti i konsumoni në mëngjes, kur e keni stomakun bosh, dhe dy tjera në mbrëmje, dy orë pasi të keni ngrënë shujtën. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë na tregojnë njollat e bardha në thonjtë tanë?

Nuk ka gjithmonë arsye për shqetësim Duart dhe thonjtë janë diçka që ne fillimisht i...

Duke masazhuar pika të caktuara në trup, mund të humbni peshën e tepërt

Logjika është se çdo organ i trupit tonë, nëpërmjet kanaleve të energjisë, është drejtpërdrejt...

Pse na zgjerohen bebëzat e syve kur shikojmë dikë që na pëlqen? Një shpjegim për fenomenin interesant

Pëlqimet mund të shfaqen në shumë mënyra Bebëzat e zmadhuara janë konsideruar prej kohësh një...